Osun Public Service Games: Winners, Runners-up emerge in Indoor Games
Champions and runners-up have emerged in all indoor games of the ongoing 2021 Osun State Public Service Games.
The games, which held at Olufunke Kolawole Resorts Centre, Abere produced winners and runners-up in Ayo Olopon, Chess, Table Tennis, Draughts and Scrabble in both male and female categories
According to the list compiled by the Local Organizing Committee, chaired by Auditor General of Local Government, Mr. Emmanuel Kolapo, all winners and runners-up will be handsomely rewarded during the grand finale slated for the Osogbo Township Stadium next month.
Here are Winners and Runners-up in all approved Indoor Games.
OVERALL RESULTS OF INDOOR GAMES OF 2021 OSUN STATE PUBLIC SERVICE GAMES
SCRABBLE
Men Event
1. 1st Position: Adebayo Adekunle : office of the Governor Group
2. 2nd Position: Fayemi O.T. : Min. Of Education Group
3. 3rd Position: Dr. Olawale : Ministry of Agric. Group
Women Event
1. 1st Position : Mrs Adeniran : Min. Of Education Group
2. 2nd Position: Mrs Oyedele : Min. Of Lands Group
3. 3rd Position: Mrs Olayemi Folake : Min. Of Lands Group
DRAUGHT
Men Event
1. 1st Position: Waliu Adewale : Governor office Group
2. 2nd Position: Ajomale Idowu : Min. Of Works Group
3. 3rd Position: Adegoke Adebayo : Min. Of Education Group
Women Event
1. 1st Position: Anuoluwapo Omole : Min. Of Education Group
2. 2nd Position: Jumoke Olalude : Min. Of Education Group
AYO OLOPON
Men Event
1. 1st Position: Abioye Oyeleye : Min. Of Environment Group
2. 2nd Position: Amos Ogedemgbe : Min. Of Education Group
3. 3rd Position: Jamiu Lamidi : Min. Of Home Affairs Group
Women Event
1. 1st Position: Funmilayo Moradeyo : Osun State Sports Council Group
2. 2nd Position: Kehinde Adebanjo : Osun State Polytechnic
3. 3rd Position: Funmilayo Ogundare : Min. Of Education Group
TABLE TENNIS
Men Event
1. 1st Position: Lateef Oyeniyi : Osun State Sports Council Group
2. 2nd Position: Aresa Azeez : Min. Of Information Group
3. 3rd Position: Amoo Temitope : Min. Of Health Group
Women Event
1. 1st Position: Finke Adeniyi : Min. Of Home Affairs Group
2. 2nd Position: Omolara Oyamakinde: Accountant General office Group
3. 3rd Position: kafayat Olabunmi : Min. Of Information Group
CHESS
Men Event
1. 1st Position: Adesina Busuyi : Governor office Group
2. 2nd Position: Fasipe Akinrinola : Min. Of Health Group
3. 3rd Position; Okunola K.O. : Min. Of Education Group.